Ekstrakt z piołunu - efekt po prostu piołunujący
Ekstrakt z piołunu - efekt po prostu piołunujący

Ekstrakt z piołunu - efekt po prostu piołunujący

Apinthos - „nie do picia" – tak w starożytnej Grecji określano sok z piołunu. A jednak w XIX wieku ten sok właśnie stał się podstawowym składnikiem kultowego trunku paryskiej bohemy - absyntu. Z jednej strony przynosił podobno bogatsze wizje artystyczne i wewnętrzne ukojenie, z drugiej oskarżano ten napój o sprowadzanie obłędu.

Dlatego też przez pewien czas piołun, a w zasadzie jego główny składnik - tujon - miał złą sławę. Był bowiem istotnym składnikiem wspomnianego trunku. Dziś badania wykazały, że problemem był nie piołun, ale nadmierna ilość spożywanego alkoholu. Współcześni naukowcy, na czele z Dirkiem W. Lachenmeierem, przeanalizowali 13 próbek pobranych ze starych zapieczętowanych butelek. Okazało się, że zawartość tujonu w starym absyncie wahała się od 0,5 do 48,3 miligrama na litr, czyli zbliżona była do norm akceptowanych obecnie. Po 1988 roku Unia Europejska zalegalizowała tujon jako dozwolony dodatek do alkoholi, w tym także absyntu, pod warunkiem, że nie przekracza 35 mg/litr produktu. Piołun został więc właściwie „uniewinniony”, gdy nie występuje w nadmiernej koncentracji. Ale przecież każdy nadmiar może być szkodliwy.

Ekstrakt z piołunu firmy Medi-Flowery ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych i oczyszczających organizm. Działa żółciopędnie, antyseptycznie i przeciwpasożytniczo.

Dzięki przeciwutleniaczom Ekstrakt z piołunu zwalcza stres oksydacyjny.

Poza tym:

Wspomaga układ pokarmowy i moczowy.

Przyspiesza i reguluje trawienie.

Łagodzi skurcze jelit i żołądka.

Jest pomocny przy każdym rodzaju niestrawności i niedokwaśności.

Działa rozkurczowo na przewody moczowe.

Za główny aktywny składnik w Ekstrakcie z piołunu, mający wpływ na hamowanie wzrostu mikroorganizmów uważany jest tujon. To on działa przeciwzapalnie i odkażająco, hamuje rozwój szkodliwych mikroorganizmów oraz drożdżaków. Usuwa nieprzyjemny zapach z ust, zwłaszcza spowodowany zaburzeniami trawiennymi. Ponadto pomaga przy niedokwaśności soku żołądkowego. 

Tujon należy do związków chemicznych słabo rozpuszczalnych w wodzie, natomiast jest dobrze rozpuszczalny w alkoholu. Jednak nalewka zrobiona na spirytusie jest małowartościowa, ponieważ następuje w niej denaturacja białka, czyli zmiany w strukturze prowadzące do utraty aktywności biologicznej produktu. Mocniejsze bywa czasami słabsze.

Według medycyny ludowej bardzo korzystnym połączeniem jest jednoczesne zażywanie ekstraktu z piołunu z ekstraktem z goździków i ekstraktem zielonej naowocni orzecha włoskiego. Dzięki temu uzyskujemy efekt synergii, albowiem działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe tych trzech ekstraktów zostaje wzmocnione przez takie połączenie.

Produktów tych jednak nie należy przechowywać zmieszanych, a łączyć je można dopiero tuż przed spożyciem. Tylko w takiej ilości jaka ma być zażyta jednorazowo.

Stosowanie Ekstraktu z piołunu jako jednego ze składników terapii na oczyszczanie jelit przyspiesza i niesłychanie wzmacnia efekt końcowy zabiegu.

Ekstrakt z piołunu, użyty do płukania jamy ustnej skutecznie redukuje nieprzyjemny zapach z ust.

Smak gorzki, ale efekt… piołunujący

 

Autor

Liliann Kristinn Elmborg

Bibliografia

  1. Free-radical scavenging activity of wormwood (Artemisia absinthium L) extracts, by

Jasna M Canadanovic-Brunet, Sonja M Djilas, Gordana S Cetkovic and Vesna T Tumbas (2005).

2. Chemical Composition of Vintage Preban Absinthe with Special Reference to Thujone, Fenchone, Pinocamphone, Methanol, Copper, and Antimony Concentrations, by Dirk W. Lachenmeier, David Nathan-Maister, Theodore A. Breaux, Eva-Maria Sohnius,
Kerstin Schoeberl, and Thomas Kuballa, (April 2008).

3. Long-Term Stability of Thujone, Fenchone, and Pinocamphone in vintage Preban Absinthe, by Dirk W. Lachenmeier, David Nathan-Maister, Theodore A. Breaux and Thomas Kuballa, (2009).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl