
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha włoskiego na dobre trawienie
Orzech włoski, nazywany jest także królewskim (Juglans regia), choć to ostatnie miano właściwie nigdy się w Polsce nie przyjęło. Mówimy: włoski, choć z Włochami ma niewiele wspólnego. Przywędrował do nas bowiem z krainy zwanej Wołoszczyzną. Dlatego zwany był wołoskim, a dopiero później stał się włoskim. Ten sam orzech nosi inne nazwy w różnych krajach. W Anglii znany jest pod nazwą perskiego lub angielskiego, we Włoszech to orzech biały, a w Rosji - grecki. Na terenie Ameryki Północnej występuje jego odmiana zwana orzechem czarnym (Juglans nigra). Nazwa ta pochodzi od koloru kory drzewa, która jest niemalże czarna. Niedojrzałe owoce orzecha włoskiego oraz czarnego maja kolor zielony. To właśnie one, do dziś stosowane, wykorzystywane były w medycynie ludowej już w starożytnej Persji, Grecji i Chinach.
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha włoskiego znany jest z właściwości przeciwpasożytniczych (pozwala zwalczyć m.in. owsiki, glisty, tasiemce), przeciwbakteryjnych, a także przeciwzapalnych. Pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha włoskiego używany jest też w celu regulacji pracy układu pokarmowego, kurowaniu nieżytów żołądka i jelit, niestrawnościach, nadmiernej fermentacji jelitowej oraz przy wzdęciach. W medycynie ludowej stosowany był także jako środek czyszczący krew.
Najważniejszym aktywnym składnikiem zielonych orzechów włoskich jest juglon - organiczny związek chemiczny występujący także w świeżych liściach, jak również w korze drzewa. To jeden z najsilniejszych znanych w przyrodzie związków antyseptycznych. Zanika on w miarę dojrzewania owoców i wysychania liści.
Juglon należy do związków słabo rozpuszczalnych w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w alkoholu. Jednak ze względu na denaturację białka, czyli zmiany w strukturze prowadzące do utraty aktywności biologicznej produktu, nalewka zrobiona na spirytusie jest małowartościowa.
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha włoskiego firmy Medi-Flowery to bogate źródło naturalnych związków bioaktywnych, niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Dzięki zawartości flawonoli oraz polifenoli zwalcza wolne rodniki, działa przeciwzapalnie i hamuje procesy starzenia się komórek.
Według medycyny ludowej bardzo korzystne jest jednoczesne zażywanie ekstraktu z zielonej naowocni orzecha włoskiego z ekstraktem z piołunu i ekstraktem z goździków. Dzięki temu uzyskujemy efekt synergii, albowiem działanie oczyszczające, a także przeciwrobacze ekstraktu zielonego orzecha włoskiego zostaje wzmocnione.
Ekstraktów tych jednak nie należy przechowywać zmieszanych, a łączyć je można dopiero tuż przed spożyciem i tylko w takiej ilości, jaka ma być zażyta jednorazowo.
Ekstrakt z zielonej naowocni orzecha włoskiego firmy Medi-Flowery znany jest z właściwości:
● przeciwpasożytniczych, antybakteryjnych i przeciwzapalnych,
● pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn, grzybów (m.in. Candida albicans) i szkodliwych produktów przemiany materii,
● oczyszcza ze zgromadzonych złogów pokarmowych,
● wspomaga perystaltykę jelit,
● łagodzi niestrawności,
● łagodzi objawy tzw. biegunki podróżujących,
● zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej i wzdęciom.
Zakres stosowania Ekstraktu z zielonej naowocni orzecha włoskiego obejmuje także zabiegi kosmetyczne. Przecieranie skóry ekstraktem z zielonego orzecha zmniejsza objawy cery trądzikowej. Jednym słowem: orzech jest dobry na wszystko.
Autor
Liliann Kristinn Elmborg
Bibliografia
-
Hamdollah Delaviz, Jamshid Mohammadi, [...], and Naser Farhadi – “A Review Study on Phytochemistry and Pharmacology Applications of Juglans Regia Plant”
-
Ali Jahanban-Esfahlan, Mahnaz Tabibiazar, Alireza Ostadrahimi, Ryszard Amarowicz - “A Comprehensive Review on the Chemical Constituents and Functional Uses of Walnut (Juglans spp.) Husk”.